מה ההבדל בין שמאי דירה לשמאי רכוש?

0 minutes, 0 seconds Read

מהיום שבו החלו בני האדם לצבור רכוש הם גם החלו להעריך, להשוות ולאמוד אותו, חלק עשו זאת על מנת להעריך את השווי של עצמם וחלק עשו זאת על מנת להעריך את שווים של הדברים שצברו במהלך השנים.
כך או כך תחום השמאות ככל הנראה החל עוד בעבר הרחוק של מרבית התרבויות שאנו מכירים כיום, ככל הנראה עוד מהתקופה שבה חיינו בשבטים ורכוש כל שהוא כנראה התחלק בצורה כזו א ואחרת. כיום שמאות של רכוש ושל דירה נחשבים לאחד מהכלים הטובים לקבלת ערך השווי או הנזק שנגרם לרכוש שלנו, אך כאשר תצטרכו לבצע בחירה מסוג זה חשוב שתכירו את ההבדלים שבין שמאי דירה לבין שמאי רכוש.

שמאי דירה ולמה?

השימוש בשמאי דירה יכול להעשות החל מכך שתשכרו דירה, תקנו דירה, תבטחו אותה או שתקחו עליה משכנתא. כל אלו לא כוללים כמובן מקרים(לעיתים כן) הכוללים נזק ישיר לדירה, על ידי מפגע סביבתי כזה או אחר או פגיעה שנגמרת על ידי כוחות טבע. על אחריותו של שמאי להכיר תכנוני הבנייה העתידיים בסביבת הדירה, להכיר בהרשאות הבניות הקיימות לדירה, תכנונים סטטורים עתידיים כמו הקמת קוי רכבת ארצית ועוד. יחד עם זאת שמאי יהיה אמון גם הימצאותם של ליקויים עתידיים ועכשוויים החל מהימצאות גזים רעילים ועד לסדקים ומוגנות לרעידות אדמה,  ועם כל אלו אמור שמאי הדירה לעדכן את שוויה של הדירה. הערכה שכזו ברוב המקרים תהיה רלוונטית עבור ביטוח לדירה, משכנתא וגם כאינדיקציה עבור המחיר שתדרשו עבור הנכס שלכם.

שמאי רכוש וההבדלים

השימוש בשמאי רכוש יכול להיות רחב כמעט כמו מגוון הרכוש שאנו יכולים להחזיק, כך שבמקרים של ביטוח של רכוש מסוים כמו פסנתר יקר או גיטרה בעלת אלפי דולרים הצורך בשמאי רכוש הוא ברור. אך שמאי רכוש יכול להיות רלוונטי גם עבור בוררות עסקית, קביעה של ערך מוניטין, שערוך נכסים ומן הסתם כל מוצר כזה או אחר שנרצה לבטח. שמאי רכוש אמור לאמוד נזקים שונים ולא לסקור להבדיל משמאי דירה,  החל מהצתות, פגיעה בזדון, הדברה רשלנית, פגיעות מזג אוויר ואפילו מקרים כאלו ואחרים של גניבות רכוש.

Similar Posts