התפתחות רוחנית ורוחניות

0 minutes, 8 seconds Read

מה זו רוחניות? זה לא מיסטיקה או משהו התלוש מהמציאות, הנושא הרוחני הוא מחקר מאוד רציני, ואפילו אפשר להגדירו כמדעי. במאמר קצר זה ננסה להתקרב למושג רוחניות ולהסביר מספר מושגים חשובים. נתחיל במושג כלי רוחני. כאשר מדברים על כלי רוחני, ניתן לדמיין אותו ככלי קיבול כלשהו , מחרסינה, מתכת או כל חומר אחר (כמו סיר או משהו בסגנון), אשר יכול להכיל בתוכו חומר כמו מים לדוגמה.

חומר רוחני או כוח רוחני הוא מושג שאין לנו אפשרות לדעת מהו, כמו כוח מופשט ללא זמן, מראה ומקום. הגדרה מדויקת ניתן למצוא בדבריו של בעל הסולם: "וזהו שהמקובלים מגדירים בשם "רוחניות", ועליהם מדברים, אשר אין לה כל תמונה מזמן ומקום. וכל ערכי הגשמיות כלל…" (חכמת הקבלה והפילוסופיה).

כדי שנוכל לחקור חומר רוחני, אנו זקוקים לכלי רוחני, שם יוכל החומר הרוחני לשכון. דוגמה לכך ניתן למצוא מהעולם "הגשמי", אהבה. אהבה היא צורה ללא חומר, אנחנו לא יכולים לחקור את האהבה סתם כך כחומר, כי זהו כוח מופשט וכדי לחקור אותו אנו זקוקים לכלי שבו האהבה תתלבש, כמו אהבה של אם לתינוק, אהבה בין בני זוג וכו'.

איך זה כל זה קשור לרוחניות? כדי להבין יותר אנו זקוקים להתבונן מעט ברצונות שלנו. ברוחניות אנו למדים שיש בנו רצונות, כולם אגואיסטיים, חכמת הקבלה מדברת על שש מאות ושלוש עשרה רצונות ליתר דיוק, ומכל מיני סוגים, שמקורם באוכל, מין, משפחה, כסף, כבוד והשכלה.

כלי רוחני לפי חוכמת הקבלה בנוי מרצונות לא אגואיסטיים, כלומר כדי לבנות כלי רוחני עלינו לשנות את הכוונה של אותם רצונות מכוונה אגואיסטית לכוונה אלטרואיסטית, היינו לתת, להשפיע, לעזור ולא לעצמי אלא לכל מה שמחוצה לעצמי  – לזולת. לאחר שאנו בונים כלי רוחני, כלומר רצונות מתוקנים עם כוונה לתת לאחר ללא שום רווח עצמי, אותו מושג רוחני או כוח רוחני או חומר רוחני יכול לשכון בכלי שבנינו. הכלי הרוחני הזה יקרא "שכינה" ומה שנמצא בו יכונה "השוכן".

אנו זקוקים לבנות כלי לרוחניות כדי שנוכל להשיג רוחניות. איננו נדרשים לשום השכלה מיוחדת, לשום ידע מוקדם, אלא רק לרצון לגלות את אותו שוכן, החומר הרוחני הנסתר בטבע. https://www.kab.co.il/lp/%D7%94%D7%AA%D7%A4%D7%AA%D7%97%D7%95%D7%AA-%D7%A8%D7%95%D7%97%D7%A0%D7%99%D7%AA/

Similar Posts